Nie szanujemy przedmiotów… dopóki je mamy w posiadaniu

Większość zawodów wymaga szeregu różnych pomocy. Jak wybudować gmach bez cegłówek czy pustaków? Czy możemy wykonać fotografię bez aparatu fotograficznego? A jak pomalujemy wnętrze bez farby? I czy można pisać bez kartki i długopisu? I wreszcie: czy można istnieć bez pieniędzy?

Tego typu oczywiste pytania są raczej domeną mędrców i dzieci, które pytają dorosłych o wszystko, niż szarych ludzi z życiowymi trudnościami na głowie. Jednakowoż czasami musimy się nad tym zadumać, by docenić, to co posiadamy. Bo cały czas utyskujemy na przykład, iż posiadamy za mało pieniędzy, ale nie myślimy o tym, skąd się biorą te pieniądze. Wiadomo, z naszej ciężkiej pracy, lecz bez pracy nie serwis internetowy tylko nie ma kołaczy, ale nie ma również oszczędności.

Fotel bujany

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

A za zarobione pieniądze jesteśmy w stanie kupić różne rzeczy, jakich byśmy nie mieli gdyby nie pieniądze. Jednakże niekiedy płacimy za nie tak swobodną ręką, jakby to było zwyczajne, że nabywamy akurat taką rzecz. A nie jest to takie do przewidzenia, nie jest takie oczywiste, co uzmysławiają nam problemy ludzi, którzy mieli wszystko i stracili wszystko z dnia na dzień. Byli przy kasie, stać ich było na

Figurki

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

każdą rzecz, do trwonienia pieniędzy mieli lekką rękę, co istotne nie zastanawiali się nad tym, że spieniężyli tysiąc czy dwa tysiące. No dzień, jak co dzień.

Aż przyszedł krach i z takiego cudownego żywota rozpoczęła się walka o przetrwanie. Teraz już nie było lekkiej ręki do wydawania kasy, teraz nastał czas strasznej doli i żebraniny. Obecnie trzeba było liczyć, ile jeszcze drobnych potrzeba, by zarobić na chleb czy alkohol.

Dawniej tak wiele nabywałeś rzeczy, że tego nie kontrolowałeś, byłeś fotografem, tak więc posiadałeś niezliczone tła fotograficzne (fachowe tło fotograficzne), stoły bezcieniowe czy światłomierze (profesjonalne światłomierze) w swoim prywatnym studiu, a teraz… Teraz bilans twojego dnia to dwie bułki, jakaś zupka i niezdatna do spożycia konserwa wyłowiona ze śmietnika.

Doceniajmy więc rzeczy dopóki je posiadamy, gdyż nie ma rzeczy pewnych, i możemy obudzić się w jakiś dzień bez niczego, chociaż jeszcze wczoraj mieliśmy wszystko, tak dużo, że aż nie liczyliśmy tych dóbr. Dopiero, bowiem człowiek na skraju nędzy uzmysławia sobie, że każda rzecz, którą posiadamy jest ważna.