Wszystko co chciałabyś wiedzieć na temat kamieni półszlachetnych

Piękno minerałów szlachetnych cenione jest od bardzo dawnych czasów. Od zawsze człowieka przyciągał ich blask, intensywne barwy, a przede wszystkim ich kosztowność. Przez długi czas wykorzystywane były jako środek płatniczy, tak samo jak złoto. Są symbolem luksusu i elegancji. Występują w najróżniejszych odmianach w wielu zakątkach świata. Ich wartość zmienia się Zależnie od typu, a przede wszystkim od jakości minerału, a zatem od tego czy zawiera w sobie inne minerały.

Dużo kamieni szlachetnych jest również ogromnie cenionych ze względu na wyjątkową skalę twardości. Przykładowo diament, który jest najtwardszym minerałem świata, jest wykorzystywany na przykład do wyrobu wierteł do twardych materiałów. Co najważniejsze jednak znane są produkty jubilerskie z minerałów szlachetnych i półszlachetnych, najczęściej w postaci obrobionej. Z drugiej strony jednak coraz więcej ludzi ceni sobie minerały w naturalnej postaci, tym bardziej, że niektóre z nich, jak na przykład oliwin czy cytryn, już w tej postaci świetnie nadają się na różnego rodzaju wyroby.

Obróbka minerałów

Autor: paparutzi

Minerały szlachetne i półszlachetne są obrabiane na różne sposoby.

Czyżby na danej witrynie (http://www.saleweselne.com/zegrze/) coś Cię zaciekawiło? Masz ochotę przeczytać dużo informacji na ten temat? Nie ma sprawy. Musisz jedynie kliknąć w poniższy link.

Zależy to głównie od rodzaju kamienia. Między innymi często wykorzystywanym typem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych kawałków skał i szlifowanie agatu wewnątrz. Z kolei niektóre kamienie, jak między innymi niektóre odmiany kwarcu, mogą występować w formie geod, czyli grupy niewielkich kryształów wewnątrz kulistej skały. Geody takie najczęściej się rozbija, a ich środek prezentuje się bardzo efektownie. W tej postaci występują na przykład kryształy górskie, ale również cyrkon czy ametyst. Istnieją także minerały, których obróbka jest bardzo utrudniona. Należy do nich malachit, który przy obróbce bardzo się kruszy i duży procent minerału marnuje się w formie pyłu – pomocne źródła.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym minerałom przypisuje się także lecznicze właściwości. Działanie tego typu nie jest poparte badaniami, ma swoje źródła w wierzeniach ludowych i legendach. Jeden z najbardziej kosztownych kamieni szlachetnych, szafir, nazywany jest między innymi kamieniem mądrości, dzięki któremu posiada się jasność myśli i wysławiania się. Z kolei kryształ górski ma przynosić ulgę w przypadku ataków migreny, a malachit – koić nerwy.