Pierwsza komunia tak ważna dla każdego chrześcijanina

Ubiory komunijne

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Polska to kraj z bardzo mocno zakorzenioną tradycją chrześcijańską. W szczególności osoby ze starszego pokolenia w dużym stopniu układają cykl własnego dnia lub tygodnia pod obchody religijne. Kiedyś cotygodniowe spacer do kościoła na nabożeństwo było dużym wydarzeniem, okolicznością do ubrania najlepszego ubrania oraz przedstawienia się od jak najlepszej strony. Współcześnie część z tych rytuałów ciągle w nas istnieje, mimo że nie poświęcamy już tyle uwagi w codziennym życiu do kultywowania religii oraz często nie wystarcza nam czasu lub chęci na kontynuowanie rytuałów naszych przodków. Niemniej jednak są momenty które próbujemy równie mocno przeżywać.
 
Pierwsza komunia święta jest pewnym z takich właśnie wydarzeń. To tak w rzeczywistości pierwsza możliwość dla nastolatka na udział w tak uroczystym dla niego dniu. Po pierwsze jest to niesamowicie kluczowe wydarzenie duchowe oraz religijne. Mały chrześcijanin staje się pełnoprawnym członkiem wspólnoty i uczestnikiem mszy świętej. Podczas takiej uroczystości odbywa się jego pierwsza komunia. Czasami jednakże cała świecka otoczka tego wydarzenia przygasza jego duchowe znaczenie. Jednak pierwsza okazja do kupna pięknych ubrań i rekwizytów i często nasze mamy rozkręcają całą tą machinę.

Autor: Superfoto.pl

Niegdyś stroje do pierwszej komunii świętej dawały zdecydowanie większe możliwości. Bogate sukienki z ogromem falban i ozdób były prawie mniejszą odmianą sukien ślubnych. Później wiele diecezji przyhamowało trochę ten proceder narzucając odgórnie konieczność zakładania prostych alb. Dzięki temu wyrównały się różnice pomiędzy dziećmi z bogatszych oraz biedniejszych rodzin. Dodatkową rzeczą, którą dziewczynki kochają są wianki. Tutaj nadal jest bogate pole do wyboru więc producenci oferują nam całe mnóstwo różnych typów począwszy od klasycznych wianków lub opasek z subtelnymi kwiatami aż po strojne wielobarwne nakrycia głowy.
 
Dla młodych ludzi Komunii Świętej nie bez znaczenia jest też obyczaj wręczania prezentów z okazji pierwszej komunii. Kiedyś zazwyczaj był to łańcuszek z medalikiem lub kolczyki.

Aby poszerzać wiedzę w tym obszarze – kontynuuj oglądanie nowych interesujących wątków w przeróżnych artykułach. Wejdź w ten link i czytaj do woli.

Współczesne podwyższające wymagania młodych oraz przyzwyczajenia konsumenckie obligują do kupowania znacznie większych prezentów i niegdyś upragniony rower prezentuje się dość blado.