Muzykanci weselni

Wesele to jedno z ważkich momentów w życiorysie człowieka i niezmiernie stresującym. W każdym razie tak było przed moim weseliskiem. Było to po prawdzie dawno, ale na bardzo długo zapamiętam ten chaos zrodzony w mojej chałupie.

Pamiętam że dobieranie

kapela

Autor: James Willamor
Źródło: http://www.flickr.com

garnituru czy lakierek było rozkoszne. Dopasowywałem musznik z wyraźną radością. Cała reszta spraw to już większy kaliber. Troszeczkę mnie przerastało wybieranie sali bankietowej, komponowanie potraw, bieganie za fotografem, pisanie zaproszeń na ślub itp. problemy.

Jeśli niezwykle ekscytuje Cię nakreślana w tym miejscu problematyka, dodatkowo koniecznie zobacz tekst w serwisie omawiającym pokrewne tematy.

Jak zazwyczaj jeżeli jestem zmęczony trudną sprawą, oswajam sobie to penetrując historię. Tego rodzaju sposób odskoczni zastosowałem w przypadku poznańskiego zespołu muzycznego. Zmęczyło mnie odsłuchiwaniemuzycznych propozycji nowoczesnych grajków, dlatego mej zmęczonej przez muzykę dyskotekową główce przypomniało się znaczenie Regionu Kozła.

Zaciekawił Cię nasz dobry wpis? Masz ochotę poznać jego ekstra źródło (https://lonsdale-benlee.pl/odziez-damska)? Więc chcielibyśmy zasugerować Ci przejrzenie kolejnej witryny.

Wprawdzie nie tyczy się to dosłownie wybieraniu poznańskiego zespołu na wesele. Ponieważ jednak jest to temat związany z ziemią poznańską, a więc rozmyślania były jak najbardziej odpowiednie. Zwłaszcza, że poznańskie zespoły na wesele grają utwory z gatunku Disco Polo, którego korzenie wywodzą się z folkloru. Oczywiście używane instrumentarium w obu gatunkach muzycznych tak mocno są różne, iż jeśliby obecny zespół na wesele z Poznania albo też z innej części Ojczyzny otrzymał historyczne instrumenty muzyczne, mógłby z frasunku najwyżej rozryczeć się. Przyznaję, iż ta mściwa myśl troszkę ukoiła moją skołataną głowę. Zgłębianie znajomości tematu na dodatek otwarło głowę na bogactwo polskiego folkloru, chyba trochę nie cenionego gatunku. Nie rozchodzi się o to, że ładne to są dla słuchacza dźwięki, ale przede wszystkim o to że obecnie wiele z poznańskich zespołów muzycznych ale również nie z Wielkopolski gra identyczną muzykę. Zupełnie inaczej było w wypadku niegdysiejszych kapel ludowych. Były duże różnice pomiędzy poszczególnymi regionami a nawet wsiami. Przeciwieństwa dotyczyły nie tylko instrumentów ale też tego, czy śpiewano i jaki śpiew przeważał – męski czy żeński. Dało się też spostrzec różności w tempie wykonywanych utworów pomiędzy poszczególnymi regionami a nawet wsiami. Obecnie kapele ludowe da się zobaczyć na ogólnopolskich oraz regionalnych a nawet międzynarodowych (Tydzień Kultury Beskidzkiej), konkursach folkloru np. w Kazimierzu Dolnym, Żywcu i inne mniej popularne.