Spędzanie czasu z końmi

Od wielu lat znane są korzyści z przebywania człowieka z koniem. W dawnych czasach zwierzęta te były jedynym środkiem, pomocnym w transporcie i przemieszczaniu się. Wykorzystywano je do ciągnięcia wozów z ładunkiem oraz z ludźmi. Również jazda konna popularna jest od bardzo dawna. Dziś jednak wykorzystywana jest jedynie w celach sportowych i rekreacyjnych; do transportu wykorzystuje się maszyny i pojazdy mechaniczne. Odkryto za to dodatkowe aspekty, do jakich wykorzystuje się konie. Odkryto, że przebywanie z nimi może mieć korzystny wpływ na organizm. Ponadto coraz więcej osób wybiera aktywności połączone z końmi w charakterze formy wypoczynku. Stajnia nie jest już odległym miejscem, gdzie mogą przebywać jedynie wybrani. Coraz większa liczba osób chce poznawać naturę tych zwierząt i poświęcać im wolny czas.

jazda konno

Źródło: morguefile.com

Koń jako lekarstwo

Mianem hipoterapii określa się rodzaj terapii, do której używa się koni. Pozytywny wpływ tych zwierząt na samopoczucie ludzi zarówno wolnych od chorób, jak i chorych stwierdzono już wiele lat temu. Dosyć niedawno natomiast do schorzeń, przy których stosuje się hipoterapię, zaliczono autyzm. Ogólnie leczenie takie oparte jest na jeździe konnej oraz ogólnie ujmowanym kontakcie z tymi stworzeniami.

Intryguje Cię, co to są moje źródła? Jeżeli tak, to wystarczy kliknąć w wskazany link i tam odkryjesz masę interesujących informacji na ten temat.

Jazda na koniu pozwala na wypracowanie prawidłowej postawy, rozwija równowagę i zdolności ruchowe. Hipoterapia to też dobrodziejstwa wynikające z przebywaniem z żywym zwierzęciem i oswajanie się z nim, co daje duże korzyści dla sfery psychicznej.

Spędzanie wolnych chwil

Podstawową aktywnością związaną z końmi jest jazda na nich. Kurs można odbyć zarówno jako dziecko, jak i w wieku dorosłym – świetną okazją może być obóz konny. Na dzień dzisiejszy stadniny są coraz bardziej oblegane. Oprócz jazdy konnej można w tym miejscu wykonywać dużo innych aktywności, jak na przykład czesanie i pielęgnacja zwierząt czy lonżowanie, oznaczające prowadzenie konia na wybiegu z użyciem specjalnej linki. Koni używa się do rozmaitych sportów; niektóre z nich to dyscypliny olimpijskie. W wolnej chwili można udać się na wyścigi konne, pokazy ujeżdżania lub pokonywania przeszkód. Do staropolskich zwyczajów zimowych z wykorzystaniem koni zalicza się kulig. Także obecnie ta forma spędzania wolnych chwil wybierana jest przez wielu ludzi. Urządzanie kuligów zwykle nie jest zbytnio kosztowna, za to sama czynność sprawia dużo radości.

Zobacz propozycję Szkoły Jazdy Konnej Patataj:
Wyświetl większą mapę

Źródło: Patataj.com