Postawienie na lustrzankę cyfrową wiąże się z określeniem odpowiednie sumy

Postawienie na lustrzankę cyfrową kojarzy się z przygotowaniem kwoty jaką chcemy przeznaczyć na swoje fotograficzne cacko. Dysproporcje w kwotach okazują się bardzo szerokie – za powyżej 10 megapikseli i naprawdę dobrej jakości obiektyw cena fotograficznej lustrzanki będzie oscylować w granicach kilkunastu tysięcy złotych.

lustrzanka

Autor: nubobo
Źródło: http://www.flickr.com
Wspomniane parametry sprzętowe należą, w świecie fachowych fotoreporterów – z wydłużonymi „lunetami”, a`la lornetka – do koniecznych – wręcz banalnych. Jak się okazuje aparaty cyfrowe to nie tylko domontowywane obiektywy do ciężkich sprzętów. Dwanaście, a nawet szesnaście mega pikseli pojawi się w obiektywie w delikatnym sprzęcie, który bez przeszkód można trzymać w palcach (nie w całych dłoniach) robiąc zdjęcie (omnia shot packshoty dla każdego biznesu. Zobacz szczegóły!) krajobrazowe, na imprezie czy postaci poruszającej się.

Z drugiej strony długaśne obiektywy wiążą się jednocześnie z niemałą wagą. W szczególnie ekskluzywnych propozycjach jest to nawet kilka razy więcej wagi niż w sytuacji „zwykłego” aparatu do robienia zdjeć. W tym miejscu sprawa tyczy się detali – w grę wchodzą już parametry jak rodzaj przetwornika, ogniskowa czy możliwość nagrywania filmów w formacie HDMI. Niewielkie dla laika różnice w cyfrach równają się kolejne setki złotych, które profesjonaliści wkładają we własny sprzęt. Zwrócą oni uwagę na kolejne – obce dla zwykłych fotografów – opcje: autofocusy, połączenie z telewizją wysokiej

lustrzanka

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com

rozdzielczości, wywoływanie zdjęć na miejscu. Rozpatrywany jest też dodatkowy… obiektyw.

Z dala od pierwszorzędnych wskaźników warto podjąć temat kart pamięci w lustrzankach. W coraz lepszych modelach traktowana jest jako oczywistość. Nie raz można zauważyć fotoreportera, a zwłaszcza kamerzystę, który posiada przy sobie kilka takich kart? Rozwój techniki audiowizualnej powoduje nacisk na wytwarzanie jeszcze bardziej chłonnych przenośnych dysków pamięci.

Bez właściwej, nawet dodatkowej jeśli potrzeba, karty pamięci , nawet najdroższa lustrzanka cyfrowa świata okaże się nieużytecznym, ewentualnie chwilowo chwytającym sprzętem. Brak niezbędnego dla pomieszczenia wielkich plików filmów miejsca to także brak opcji zrobienia zdjęcia. Słowem: nie masz karty pamięci – aparatem długo nie podziałasz.