Gry on line

Ile to razy mamusia krzyczała, że za długo grasz w gry? Ile to razy oblubienica była niezadowolona, że zamiast spędzić z nią wolny czas, wolisz likwidować poczwary? Ile razy czytałeś lub oglądałeś w TV materiał, który miał dowieść, iż gry są odpowiedzialne za wszystkie zło w świecie? Już czas powalić niektóre bajki i dać wiarę badaczom, którzy widzą, w jaki sposób nasze mózgi ewoluują pod wpływem takich zabaw.

granie

Autor: Gabriele B.
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek troszeczkę statystyk. Wedle amerykańskich badań typowy gracz ma lat 33. Ludzie, jacy kupują gry mają średnio 38 lat. To dziwne dane, zwłaszcza dla tych, którym może wydawać się, że granie jest dla dzieciaków. W wydanym przez firmę Ipsos MediaCT protokole z 2012 r. można odkryć dane, dotyczące polskiego rynku gier. I wcale nie odbiegają one od tych amerykańskich.

W Ameryce istnieje całkiem spora wspólnota naukowców, jaka bada wpływ gier komputerowych na intelekt. Jedną z tychże naukowców jest Daphne Bavelier, która próbuje wykazać, iż strzelanki i gry pokroju Clash of Swords są w stanie nas rozwijać.

I tak właściwa doza strzelania, zabijania może ulepszyć naszą koncentrację, wzrok a również wyobraźnię przestrzenną. Znacie na pewno taki prosty eksperyment, gdzie nazwy odcieni skreślone są innym zabarwieniem czcionki (przykładowo wyraz „czerwień” napisany jest na niebiesko) a zadanie polega na tym, aby odczytać frazy, nie sugerując się barwą czcionki. Jest to zawiłe zagadnienie, albowiem istnieje konflikt między terminem a barwą. To, jak poradzimy sobie z zadaniem, jest zależne od stanu koncentracji. Jednostki lubujące się w grach komputerowych poradzą sobie z powyższym zadaniem o wiele lepiej. Umieją szybciej rozwiązać zaistniały konflikt.

Sprzęt gracza

Autor: David Villarreal Fernández
Źródło: http://www.flickr.com
Koncentracja jak też błyskawiczne rozwiązywanie zaistniałych kłopotów przydają się nam w miejscu pracy, w szkole, lecz też w trakcie jazdy pojazdem. Kiedy powstanie niebezpieczeństwo, potrafimy błyskawicznie zareagować.

Naturalnie naukowcy najchętniej skonstruowaliby na podstawie zgromadzonej wiedzy swoje gry terapeutyczne lecz nie oszukujmy się – kupowalibyście grę mając świadomość, iż ona uczy, rozwija? Gry edukacyjne zazwyczaj nie kojarzą się z przyjemnością. Jednak jeśliby na okładce Clash of Swords świtała informacja, że gra dodatkowo niesie takie a takie pozytywne skutki, nikt na pewno by się nie buntował.