Jakie skutki wywiera na dzieci rozwód rodzicieli i jak możemy siebie a również ich na to przygotowywać?

Gdy dochodzi do rozpadu rodziny miedzy partnerami mającymi dzieci, najbardziej cierpią oraz tracą na tym właśnie dzieci, które pozostają bez jednego z rodziców. Tymczasem nie tylko oni odczuwają to dotkliwie. Dodatkowo rodzic, jaki wyprowadza się z domu oraz zostaje całkowicie sam bez codziennego widzenia się z dziećmi.

kobieta

Autor: Eveline Cosmetics
Źródło: Eveline Cosmetics

Przyswajane jest, że definicja samotni rodzice to ludzie, jakie pojedynczo wychowują pociechy. Lecz co w takim razie możemy powiedzieć o rodzicu, który nie mieszka razem z dziećmi chociaż ma wszelkie prawa do własnych dzieci jednakże decyzją sądu zostają przy drugim rodzicu. Czy też nie możemy ich nazwać samotnym rodzicem? Jak najbardziej przede wszystkim oni odczuwają izolacje oraz tęsknią za własnymi dziećmi, jakie zostały z drugim rodzicem.

Nie ulega wątpliwości dla dziecka rozwód rodziców to ciężki i budzący negatywne emocję czas, chociaż dla rodziciela, który zamieszkał w innym domu aniżeli dzieci też jest to dotkliwy okres. Także doświadczają rozłąkę z pociechami jak też niemożliwość ich wychowywania oraz spędzanie z nimi tak wiele czasu jak było to poprzednio. Po rozwodzie rodzicieli dzieci tymczasem mają cały czas ufność, że rodzice się na nowo zejdą. Również oskarżają siebie i swoje postępowania za rozstanie rodziców.

Często czują się opuszczone oraz samotne, co może wyrażać się buntem oraz agresją względem matki czy ojca. Następuje również regresja, czyli dzieci zaczynają się moczyć do łóżka, ssają palec, ale także posiadają potrzebę ciągłego przytulania się i zapewnienia, że ich się kocha. Wynika to z sytuacji lęku i strachu, a także budzi zmniejszenie uczucie bezpieczeństwa, brak pewności, bezsenność, nocne zmory czy niepokój przed ciemnością.

Dzieci nadzwyczaj tęsknią za rodzicem, który się wyprowadził, lecz też mogą okazywać gniew oraz opór na rodzica z którym zostali, a jakiego obwiniają za rozwód. W tym samym czasie odczuwają lęk, iż odejdzie również rodzic zamieszkujący z nimi. Doświadczają olbrzymi smutek oraz częstokroć płaczą. Na domiar złego często z winy rodziców, odczuwają przymus wybrania czy są lojalne w stosunku do mamy, czy ojca. Dzieci także czują silny żal, nieszczęście, a także rozpacz, zaznają krzywdy oraz są bezbronne oraz słabe w sytuacji rozstania ich rodzicieli.

Młoda kobieta

Autor: Robert Moran
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą występować u nich dolegliwości zdrowotne, takie jak boleści brzuszka czy też główki, pocenie rąk, zdarza się, iż tracą wiarę we własne moce oraz posiadają niskie poczucie wartości, a to pociąga za sobą kłopoty w nauce. Dzieci mogą winić jednego z rodzicieli za rozpad rodziny, złościć się, a także buntować. Często manifestują agresję względem rodziców, rodzeństwa, równolatków a również obcych ludzi. Mogą nie rozmawiać o swoich problemach z nikim z powodu wstydu. Starsze dzieci czasem odczuwają, iż powinny wspierać oraz dopomagać w obowiązkach rodzica, co pobudza ich zbytnie obciążenie uczuciowe. Mogą nie mieć ochoty samemu wybierać, z jakim rodzicielem chcą mieszkać, natomiast poczuwać się ku temu zmuszane. Zdarza się również, że wyczekują od rodzicieli materialnego wynagrodzenia za poniesione krzywdy.

Samotni rodzice kiedy pragną rozpocząć nowe rodziny to dzieci zwykle nie mogą poradzić sobie z tym, są zawistni, nieufni do ludzi i nowego partnera rodzica. Okres dojrzewania jest nadzwyczaj uciążliwy i buntowniczy, a dodatkowy rozwód rodzicieli może sprowadzić podniesienie wyczerpania, problemy z koncentracją, w szkole jednak też kradzieże, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków.

Rozwodów jest coraz więcej w Polsce, osoby się zakochują, zakładają rodziny, rodzą się dzieci oraz rozstają się, częstokroć nie licząc się z następstwami. Należałoby wiedzieć, że rozpad rodziny niesie nadzwyczaj złe skutki dla dzieci, posiada to wpływ ich chwile obecną i może posiadać to szkodliwy wpływ na ich czas przyszły. Dlatego jeśli rodziciele decydują się na rozwód muszą zadbać o to ażeby dzieci w bezustannie czuły się ukochane przez obojga z rodzicieli a także nie czuły z tego względu winy i wstydu.