Co należy uczynić, aby utrzymać komputer w dobrym stanie

komputer, monitor, ekran
Aktualnie ludzie na świecie mają bardzo powszechny dostęp do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Najbardziej popularnym z nich, oprócz telefonu komórkowego, jest na pewno komputer.

Zazwyczaj służy nam on do pracy, a co więcej dostarcza różnorakich rozrywek, daje możliwość oglądania filmów, słuchania muzyki, korzystania z gier komputerowych czy po prostu surfowania po Internecie. W dobie XIX w. powstało zjawisko bardzo silnej ingerencji komputerów w nasze życie, bez nich czujemy się dramatycznie ograniczeni. W związku z tym osób szuka sposobów na dobrą konserwację swojego sprzętu, aby był odporny na różnorakie awarie. Więcej na ten temat: test wydajnosci komputera

mężczyzna pracujący na komputerze
Autor: Wikilogia
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejszą rolę w trosce o odpowiedni stan posiadanego przez nas sprzętu odgrywają oczywiście programy antywirusowe, które zapewniają ochronę naszego systemu przed różnego typu wirusami. To jest sprawa, której świadom jest każdy przeciętny właściciel komputera. Istnieje jednakże jeszcze kilka innych metod na to, aby mieć pewność, że nasze urządzenie jest użytkowane w optymalny sposób.

W pierwszej kolejności warto przy instalacji systemu podzielić dysk na partycje. W momencie ewentualnego formatowania, procesowi temu podlegać będzie wyłącznie dysk systemowy, a dane przechowywane na pozostałych partycjach pozostaną nienaruszone. Dobrze jest także pilnować porządku w plikach, jakie zapisujemy. Należy unikać bałaganu w nazewnictwie i magazynowania dużej ilości zbędnych i bezużytecznych plików na dysku. Bardzo częstym błędem jest zakładanie licznych folderów wypełnionych danymi bezpośrednio na pulpicie. Jest to niefortunne, gdyż po pierwsze, spowalnia działanie systemu, a po drugie wywołuje wrażenie wizualnego bałaganu na ekranie.

Dobrze jest również być ostrożnym przy instalacji wszelkiego rodzaju aplikacji i pobierać je tylko z zaufanych źródeł. Częstokroć oprogramowanie ściągane z niepewnych źródeł dodatkowo instaluje na naszym komputerze różnego rodzaju śmieci, które czasem mogą być naprawdę groźne. Jeśli jednak coś nas zaniepokoi, na przykład opóźnione działanie komputera, zanim pobiegniemy po radę do fachowca dobrze jest wykonać test wydajności komputera . Dzięki niemu być może dowiemy się, w czym tkwi problem. Bardzo często można w takiej chwili skorzystać z domyślnych narzędzi systemowych, które same postarają się usunąć usterkę.

dziewczyna przy komputerze
Autor: CTEP AmeriCorps
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze jest także zrobić jakieś rozeznanie w sieci i spróbować programów do oczyszczania dysków ze zbędnych plików tymczasowych. Jeśli trafimy na najlepszy program do czyszczenia komputer dzięki niemu z pewnością będzie działał o wiele lepiej. Po jego użyciu wystarczy po raz kolejny wykonać test wydajności komputera i na własne oczy przekonać się o efektach (najlepszy program do czyszczenia komputer). Należy mieć na uwadze wszystkie opisane powyżej kwestie i zadbać o konserwację naszego sprzętu. Oczywiście są to tylko jedne z wielu opcji, dzięki którym możemy zachować system w należytym stanie, mogą być one jednak niezwykle pomocne w zapobieganiu różnego rodzaju usterkom.