CRM – czym jest i dlaczego warto go wykorzystać?

Komputer, strony internetowe
Czy CRM (z języka angielskiego Customer Relationship Managment ) jest tym samym, co CRM? Dla wielu zapewne to identyczne pojęcia, jednakże warto je odróżniać. Sam CRM ma dużo szerszy zakres, jest pewnego rodzaju filozofią, zorientowaną na klienta. Z kolei system to tylko jego instrument stosowany do wypełniania reguł napomkniętej filozofii.

Biurko
Autor: Terry Madeley
Źródło: http://www.flickr.com
Wybierając jedynie narzędzie (nabycie systemu CRM) nie odniesiemy spektakularnego sukcesu. W ślad za wyposażeniem się w potrzebne środki, winna pójść konkretna koncepcja wdrożenia wzmiankowanej filozofii CRM. System CRM współdziała z wieloma sferami przedsiębiorstwa. Wspiera procesy biznesowe z obszaru marketingu, obsługi klienta, a także sprzedaży. Kto przynosi najogromniejsze profity firmie? Oczywiście klienci. Koncepcja CRM jest szczególnie zorientowana na ich potrzeby. Usatysfakcjonowany klient to taki, którego wymogi zostały spełnione. Jakie dane są nam konieczne, aby skutecznie wcielić w życie zasady CRM (zobacz Ousourcing IT dla firm) oraz dobrze spożytkować sam system? Narzędzie tylko zbierze dane, to do nas należy ich rzetelna interpretacja oraz prawidłowe zastosowanie nagromadzonego materiału. Dzięki CRM odbieramy silne wsparcie tak w czasie przedsięwzięć przedsprzedażowych (zgodnych z preferencjami klienta (przeczytaj więcej na ), jak też posprzedażowych (sposobność rozbudowy systemu gwarancyjnego). Dzięki temu możemy fachowo podejść do obsługi konsumentów, zaś ich satysfakcja przełoży się na przychód naszego przedsiębiorstwa. System CRM – link – to instrument, który umożliwi nam „posiadać” wszystkich klientów w jednym miejscu. Posiadanie rozbudowanej wiedzy na temat naszych kontrahentów stawia nas krok przed konkurencją. Zastosowanie podobnego narzędzia jest inwestycją na lata, która zdecydowanie przełoży się na lepsze efekty firmy.

Dla kogo dedykowany crm? Przedsiębiorstwa z precyzyjnymi oraz dobrze funkcjonującymi procesami powinny dobrać rozwiązania tzw. dedykowane. W przypadku tychże systemów dobrze jest kierować uwagę na wykonawcę. Wykonawca poza stworzeniem systemu winien dodatkowo go utrzymać, pomóc w czasie wdrożenia, serwisować oraz mieć kompetencje do jego późniejszego rozwoju. Należy pamiętać, iż w wypadku upadku czy likwidacji przedsiębiorstwa partnera, możemy stracić serwis.