Czy nasz język jest tak bardzo ciężki do przyswojenia dla osób z zagranicy?

nauczanie języków obcych
jest powiedziane, że język polski dla obcokrajowców jest bardzo skomplikowany. Nam, Polakom, ciężko ustosunkować się do tej opinii, albowiem przez to, że posługujemy się tym językiem, na co dzień, nie będziemy raczej obiektywni. Czasem tylko łapiemy się na tym, że wymawiamy po polsku jakieś słowo i nie jesteśmy pewni, czy wymawiamy je poprawnie. Zresztą, wystarczy rozwiązać test z gramatyki, by zobaczyć, że także dla nas, język polski jest raczej trudny. A co dopiero dla obcokrajowców.

w klasie
Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Można to przyrównać do naszej próby nauki języka pendżabskiego (pendżabski dla pasjonatów), prób nauczenia się alfabetu, wertowania słownika, możemy porównać taką sytuację także do nauki języka perskiego, żaden słownik czy podręcznik, żaden, nawet najlepszy nauczyciel nie będzie dla nas pomocny, jeśli czujemy, że w życiu nie nauczymy się tego typu języka. Zresztą, po co szukać daleko, dla niektórych przecież nauka języka portugalskiego (choćby słówek ze słownika czy z podręcznika), niemieckiego czy francuskiego to bariera nie do przebicia, a co dopiero wspominać o zupełnie dla nas egzotycznych językach.

Język polski dla cudzoziemców (nauka portugalskiego) jest właśnie tak odbierany, jako język bardzo niejasny, język, w którym nie tylko gramatyka czy słowa są trudne, ale przede wszystkim wymowa.

Nasze następne teksty są równie zajmujące, jak ten. Zatem najedź na łącze tu… i czytaj rzetelne informacje. Zapraszamy!

Całę masy obcokrajowców, którzy długo już mieszkają w Polsce, to potwierdzi. Choć długo mieszkają w Polsce i komunikują się swobodnie w naszym ojczystym języku, to jednak brakuje im możliwości wymowy niektórych głosek. Po prostu, tak jak my może nigdy nie będziemy mówić perfekcyjnie w językach azjatyckich, tak samo chińczyk będzie kaleczył język polski. Ta przeszkoda wydaje się nie do przejścia, niemniej, warto docenić obcokrajowców, którzy chodzą na kursy dla obcokrajowców w Polsce i ostro studiują nasze zawiłe językowe reguły.

Na szczególną uwagę zasługują chętni do pracy mieszkańcy Azji, którzy mieszkając w naszym kraju szybko przyswajają, całkiem przecież obcy dla nich język. Strasznie ambitni są szczególnie Chińczycy i Wietnamczycy, tempo, w jakim skutecznie pokonują kolejne szczeble nauki języka polskiego jest godne uwagi. Z jednej strony, może mają lepsze predyspozycje do nauki języków, lecz raczej należy patrzeć na to przez pryzmat ich niezwykłej ambicji.