Dziecko vs. telewizor – jak kontrolować treści oglądane przez maluchy w czasie wolnym?

telewizja
Bierne patrzenie w telewizor to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez większość dzieci w wieku szkolnym. Istnieje więc ryzyko, że na ekranie obserwowanym przez nasze dziecko wyświetlają się treści, które mogą być dla niego nieodpowiednie. Czy możemy kontrolować treści oglądane przez dzieci?

telewizja
Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Godny refleksji wydaje się być fakt, że większość rodziców nie jest świadoma tego, jakie programy ich dziecko ogląda w telewizji, a co za tym idzie – nie mogą oni stwierdzić, czy treści te są przystosowane do ich wieku. Kwestia ta dotyka coraz większej grupy współczesnych rodziców, którzy są za bardzo zajęci, aby zwracać czujną uwagę na to, co w czasie wolnym robi ich dziecko. Na ich usprawiedliwienie należy przyznać, że niemożliwym jest wychowywanie dziecka całkowicie bez udziału telewizji. Najnowocześniejsze urządzenia otaczają nas z każdej strony, nie dając o sobie zapomnieć i upraszczając nam w znaczącym stopniu życie.

Trzeba jednak kontrolować to, na co patrzy nasze dziecko tak, by dany program tv bajki przyczyniał się do jego rozwoju, a nie szkodził mu. Przede wszystkim trzeba kontrolować czas, jaki dziecko spędza oglądając telewizję. Dla dzieci w szkolnym wieku godzina oglądania telewizji każdego dnia jest w sam raz. Musimy być w tej kwestii stanowczy i nie robić przy tym wyjątków – dziecko powinno rozumieć reguły i respektować je. Istotne są również treści, które telewizor przekazuje dziecku. Najbardziej optymalny program TV dla dziecka to taki, który równocześnie edukuje je i daje mu rozrywkę. Pomoc w wybraniu prawidłowego programu stanowią dla nas znaki wiekowe umieszczone w górnym rogu ekranu. Sprawiają one, że możemy łatwo określić, czy wybrany program jest przeznaczony dla dziecka i czy nie zawiera treści, które mogłyby być dla niego szkodliwe. Wartym spróbowania sposobem jest również oglądanie telewizji z dzieckiem – dzięki temu będziemy mieć pewność, że ogląda ono właściwe treści.

telewizja
Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest, żeby nie zakazywać dziecku oglądania programów telewizyjnych. Wskutek tego mogłoby to być dla niego czymś zakazanym, a co za tym idzie – bardziej fascynującym. Mądre planowanie czasu spędzanego na oglądaniu telewizji niewątpliwie przyniesie lepsze rezultaty.