Jak zaprojektować ogród?

Piękny ogród, idealnie rozplanowany to marzenie każdej właścicielki domu. Niektóre panie od lat wiedzą, jak ma wyglądać ogród i w jakim stylu ma się mieścić. Czasami jednak trzeba poszukać inspiracji.

ogrod5

Jeśli ogród ma być rodzinny, każdy chce dołożyć coś od siebie i mieć swoje własne miejsce. Najważniejsze są kwiaty, ale nie powinno też zabraknąć miejsca na przyjęcia i niedzielne obiady dla wszystkich. Można skorzystać z pomocy specjalistów, a poza tym istnieje nie jeden portal ogrodniczy pełny porad i rozwiązań dla wymagających.

Pracochłonny ogród

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy zamierzamy poświęcać pracom w ogrodzie dużo czasu, czy raczej marzy nam się spokojne i zawsze ładne miejsce. Oczywiście można zaprojektować ogród, w którym łatwo zachować porządek i takie rozwiązanie wybiera wielu ludzi. Firma projektująca zieleń chętnie wyręczy wszystkich, którzy wolą patrzeć, niż tworzyć efekt.

Droga do celu

Tworząc ogród marzeń, należy zacząć od projektu jego układu. Najpierw trzeba więc rozplanować takie elementy jak alejki, altanki, ławki i nie zapominać o logice. Wszystko zależy od rozmiaru ogrodu. Jeśli przestrzeń jest potężna, można wtedy zadbać o większą liczbę szczegółów. Małe ogrody nie lubią przepychu, dlatego powinny być przede wszystkim eleganckie.Wyjątkowo trzeba zadbać tu o szczegóły, ale powinno być wystarczająco dużo miejsca, żeby każdy mógł spokojnie odpoczywać.

Patio z kolei, ze względu na najmniejsze rozmiary, powinno być pewnego rodzaju oazą. Dzięki niemu można zupełnie odciąć się od świata. Tutaj przede wszystkim powinno być miejsce na posiłki i kawę w otoczeniu roślin.

Rośliny

Kolejnym krokiem jest sadzenie roślin, przy czym zawsze zaczynamy od drzew i trawników. Małe roślinki ozdobne, czyli ulubione pani domu, trzeba zostawić na koniec. To szczegóły, które uświetnią ogród. Tutaj jednak warto myśleć przyszłościowo i wyobrazić sobie, jak za kilka lat będą wyglądały drzewa i krzewy. Różnorodność gatunkowa może zaowocować bałaganem.

Warto wykorzystać zieleń, by uzyskać odrobinę intymności i osłonić się od ruchu ulicznego, czy też sąsiadów.

ogrod4

ogrod3

ogrod2

ogrod1