Kierunek w sztuce i we wzornictwie fabrycznym

farby
Mimo, że art deco, jako nurt w sztuce rozwinęło się w wielu państwach równocześnie, to metropolią jego był Paryż. Dopuszcza się, że naturalnie w tym miejscu funkcjonowali czołowi orędownicy ruchu i powstawały niezwykle interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Nurt ten przeważał zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie przemysłowym, dekoracji pomieszczeń i modzie.

Sztuka art deco znamionuje się przede wszystkim prostolinijnością i geometryzacją formy, kontrastową kolorystyką, łączeniem płaszczyzn, czerpaniem weny z rozmaitych epok.

obrazy w stylu art deco
Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com

Art Deco to kierunek o wielu twarzach – dowiedz się więcej. Wyzwolone niewiasty, wykwintne transatlantyki, wielkie metropolie, doskonałe drapacze chmur. Era zbytku, osobliwej wytworności i opętańczej zabawy. Epoka Art Deco, nurt międzywojnia dopadł cały glob i wszelkie dziedziny rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, ozdoby wnętrz, modę, film i fotografie. Był to czas dużych przemian technologicznych, obywatelskich i politycznych. Era ogromnych przeciwieństw i wizji złowrogich. W tym okresie, masową produkcję i konsumpcję wsparły znakomite strategie promocyjne. Od bogatej dziewczyny dekorującej własny paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy chciał posiadać modne nowomodne przedmioty. Geometryczna prostata, wytworność form i oszczędnościowy ornament, to znaki ery. Dbano o każdy element, a każdy model dopieszczano do doskonałości. W Polsce natchnieniem dla sztuki ozdobnej Art Deco, była sztuka współczesna, jaką łączono z tradycją klasyczną i ojczystą.

art deco
Autor: Jean-Pierre Dalbéra
Źródło: http://www.flickr.com
Polskie Art Deco oryginalny, narodowy charakter zawdzięczał inspiracji czerpanej ze sztuki chłopskiej. Do sukcesu polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich prace charakteryzowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością dekoracji, również paletą bodźców ornamentalnych, takich jak zygzakowate, konkretnie nacinane jodełki, przeobrażające się w ciągi trójboków, rombów i trapezów, oraz kryształowe budowy używane w dekoracji wnętrz.