Nasze gadżety chronione są przez niewielkie podzespoły, o których istnieniu nierzadko nie mamy najmniejszego pojęcia

sprzęt - zbliżenie
Rezystory (m.in. warystor) to wyjątkowo małe moduły, których fundamentalnym przeznaczeniem jest zabezpieczanie urządzeń przed przepięciami. Są one obecne w rozmaitych urządzeniach, z którymi stykamy się na co dzień.

sprzęt - migawka
Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com

Najprawdopodobniej lwia część z nas zupełnie nie ma pojęcia o ich istnieniu, pomimo, że spełniają tak ważną funkcję. Najpopularniejszym urządzeniem, w którym stosuje się warystory jest telewizor. Te niewielkie komponenty charakteryzują się tym, iż ich wartość rezystancji zmniejsza się wraz ze wzrostem napięcia. Są one więc klasycznymi bezpiecznikami. -> Czytaj więcej Jeżeli napięcie płynące poprzez warystory jest zbyt wielkie, przejmują one impuls elektryczny, co sprawia, że dane urządzenie najpewniej wyłączy się. Jest to świetna ochrona przed przepięciami, które w innym przypadku miałyby szansę zagrozić naszemu urządzeniu. Jeśli mamy ochotę zakupić warystory to nie będzie z tym jakiegokolwiek kłopotu – wystarczy zaglądnąć do Netu, otworzyć wyszukiwarkę oraz wstukać właściwe hasło, a otrzymamy bardzo dużo wyników, które mogą nas zaciekawić. W Internecie funkcjonuje mnóstwo sklepów sprzedających warystory.

sprzęt - zbliżenie
Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com

Telewizory nie są jedynymi przedmiotami, w których stosuje się te niewielkie moduły. Wykorzystuje się je również do ochraniania linii telefonicznych i w liniach wysokiego napięcia. W tym pierwszym przypadku ich zadaniem jest ochrona aparatów telefonicznych, modemów i różnych gadżetów podłączonych do linii telefonicznej. W dodatku warystory odgrywają również rolę odgromników i służą jako swoiste zabezpieczenie transformatorów. Aktualnie produkowane są najczęściej ze sprasowanych tlenków cynku i bizmutu, które formuje się w pastylkę. Pokrewnym komponentem jest termistor, jednakże w jego przypadku opór w bardzo dużej mierze jest uzależniony od temperatury. Wykorzystuje się je nader często w bateriach smartfonów, aby je zabezpieczyć np. przed nazbyt szybkim ładowaniem.

Używamy na co dzień tak dużo urządzeń, iż mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowane potrafią one być. Jeżeli więc nasze urządzenie, np. telewizor, w okamgnieniu się wyłączy, to możemy mniemać, iż zadziałał warystor, który ochronił je przed poważniejszymi następstwami.