Finezyjna sztuka – obudowy komputerowe

Napędy USB ze specjalnymi funkcjami zabezpieczania danych
Obudowy komputerowe to jeden z tych elementów, na który przeznacza się stanowczo za mało uwagi. Tymczasem jakość realizacji, czy stosowny dobór materiałów ma nie mniejsze znaczenie niż kształt lub specyfikacja komputera. Warunkują one przecież nie tylko dobrą wentylację lub cichą pracę komputera lecz także sam sposób użytkowania naszego „sprzętu”.

Obudowy Lian Li
Autor: silentworks
Źródło: silentworks

Lecz jak zdecydować się na konkretne podzespoły, a przy tym dostosować do naszych wymagań? Powinno się zacząć od określenia naszego budżetu. Potem dopiero możemy prowadzić prace nad doskonaleniem czy też ustalaniem nowych elementów komputera (przeczytaj więcej w tym serwisie). Istnieją osoby, przekonane o tym, iż obudowa ma pełnić funkcję głównie zabezpieczającą i ułatwiającą pracę. Priorytetem dla nich jest solidna i w miarę szczelna konstrukcja, gwarantująca bezpieczeństwo mieszczących się we wnętrzu podzespołów. Obudowa do komputera, jeśli jest nowoczesna i chce być za taką postrzegana, musi wobec tego być wyposażona w minimum dwa wejście USB (zapoczątkowane dopiero w 96 r i służące podpięciu pamięci PenDrive , wyjście na mikrofon i słuchawki. Są na rynku modele, które wyposażone są także czytniki kart pamięci w kilku różnych formatach.

Druga grupa to pasjonaci komputerów, którzy uważają, że rozwój technologii musi iść w parze z estetyką. Lata, kiedy obudowa komputera była tylko prostą i zwyczajną formą z beżowego plastiku i blachy, a spora ilość komputerów umieszczana w szafkach – odeszły w zapomnienie. Obecnie użytkownicy nie mają z tym problemu. Przede wszystkim – mimo, że założenia konstrukcyjne pozostały bez zmian – obudowa komputera (tutaj) jest nie tylko elementem stabilizującym cały zestaw podzespołów, lecz posiada także interesujący wygląd oraz bogatą kolorystykę. Popularna obudowa komputerowa dostępna w sklepach jest zazwyczaj czarna, ale wiedzmy, że istnieje możliwość skorzystania z propozycji doboru innych barw, a co więcej zamówienia specjalnego malowania. W ostatnim czasie producenci gwarantują różnobarwną kolorystykę, oraz dodatki z tworzyw sztucznych. W niektórych modelach można spotkać także niewielki wyświetlacz LCD. To oznaka tego, że z (pozornie) banalnej czynności jesteśmy w stanie uczynić wyrafinowaną sztukę.