Uczenie się egzotycznych języków świata? Dlaczego nie!

nauka języków obcych
Nauka języków obcych to dobra inwestycja na przyszłość. No tak, wiadomo, że należy mówić po angielsku, bez tego dziś się nie da, lecz jaki język poza językiem Szekspira warto znać? Opinii jest bardzo dużo. Zasada jest taka, że najlepiej znać dwa języki: jeden, którym wszyscy się na świecie posługują, drugi zaś jakiś mniej popularny, może egzotyczny, który wprawi potencjalnego pracodawcę w zachwyt, taki, co da nam przewagę nad innymi, taki wreszcie, co zabije naszą potencjalną konkurencję.

Słowniki języków obcych
Źródło: http://www.sxc.hu

Jeśli wobec tego rozglądasz się za językiem, którego prawie nikt nie zna, to może język bengalski. Nauka – język chiński języka bengalskiego (tajemniczy bengalski) (dostępność słowników, podręczników) nie jest, ogromna, jednakże prowadząc intensywniejsze poszukiwania można znaleźć to, czego się szuka. Dobrze znać solidne język angielski, ponieważ wiele materiałów do nauki nieznanych, egzotycznych języków jest osiągalne tylko po angielsku. Podobnież jest z bengalskim. Dla chcącego jednak nic trudnego.

A może odrobinkę łatwiej, ale tylko troszkę, bo język arabski to też ciężka kategoria wagowa. Nauka tego języka do najłatwiejszych nie należy, jednakże szeroko dostępne słowniki czynią naukę języka arabskiego (naucz się arabskiego) przystępniejszą. Choć to bardzo odległy kulturowy obszar i rzadki język to trzeba przyznać, że świat arabski odgrywa coraz bardziej odpowiedzialną rolę na arenie międzynarodowej, czego wyrazem jest także rosnące zainteresowanie tym językiem.

Schodzimy o piętro niżej, ale dalej jesteśmy w lesie językowego poznania. Przed Państwem język armeński. Mniemam, iż na ten język zdecyduje się bardzo niewiele osób, i w sumie nie jest to nic dziwnego, Armenia to mały kraj na Zakaukaziu. Z punktu widzenia gospodarczo-politycznego,kraj ten nie odgrywa żadnej roli, jednakże nauka takich języków popłaca tym, że nie ma na przykład w naszej ojczyźnie za dużo tłumaczy z armeńskiego, to szansa na znalezienie własnej niszy. Nauka języka armeńskiego to raczej na rozpoczęcie słowniki, no chyba, że spróbujemy uczyć się ze źródeł anglosaskich. Na koniec będzie najłatwiej – język bułgarski. Zbliżony do rosyjskiego, ale mało powszechny, a szkoda, bo przecież Bułgaria to członek Unii Europejskiej i kraj dość blisko położony. Nauka (zobacz także gra na perkusji) języka bułgarskiego jest przyjemna, dostępne są słowniki i podręczniki wydane po polsku.